Życzenia bożonarodzeniowe 2022

Życzenia bożonarodzeniowe

„Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”
(Łk 2, 10-11).

Drodzy Przyjaciele misji bernardyńskich.

z Bożej łaski przeżywamy kolejne Boże Narodzenie.
Przy tej okazji pragnę złożyć wyrazy wdzięczności wszystkim, którzy na różne sposoby otaczają pomocą i życzliwością naszą bernardyńską posługę ewangelizacyjną. Dzięki Wam nasze apostolstwo może rozwijać się od strony duchowej i materialnej. Dziękuję w imieniu własnym i 16 misjonarzy bernardyńskich, którzy aktualnie pracują na misjach w Ziemi Świętej, Argentynie, Maroku, Botswanie, na Ukrainie i na Białorusi. Dziękuję przede wszystkim za modlitwę, wyrzeczenia, ofiarowanie cierpienia. Dziękuję Wam za wsparcie finansowe, dzięki któremu w minionym roku udało nam się zrealizować i wesprzeć wiele dzieł misyjnych.
Są to:

  • naprawa zbiornika na wodę o pojemności 35 000 litrów w Rushooka (Uganda) w Central Primary School,
  • adopcja serca, która obejmuje 21 dzieci w Argentynie i 12 dzieci w Ugandzie,
  • kubek mleka każdego tygodnia od poniedziałku do piątku w dżungli indiańskie ponad 300 dzieci otrzymuje mleko,
  • zakup figur św. Franciszka i św. Klary do głównego ołtarza do kościoła w Puerto Wanda,
  • pomoc w utrzymaniu i leczeniu misjonarzy w Polsce,
  • dofinansowanie zakupu samochodu dla misji w Puerto Wanda,
  • zakup motocykla Benelli TNT15 dla misji w Puerto Libertad.

Wymienione projekty to widoczne znaki Waszej odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła. Niewątpliwie ta współodpowiedzialność dodaje nam sił i motywuje do kontynuowania podjętej misji.
Pragnę też podzielić się z Wami smutną wiadomością. Siostra Śmierć nawiedziła ostatniego bernardyna o. Józefa Kota na franciszkańskiej misji w Kabondo-Dianda w Republice Demokratycznej Konga, dawnym Zairze, w sobotę 10 grudnia o godzinie 2.42, po trwającej prawie 3 godziny agonii.
W 2021 r. obchodził 50-lecie swojej pracy misyjnej w Afryce. Przeżył 86 lat, w tym w Zakonie 68 lat, w kapłaństwie 59 lat.
Był jednym z czterech pionierów – ochotników bernardyńskiej gorliwości misyjnej w Republice Demokratycznej Konga. Z chwilą jego śmierci zamknęła się 51- letnia karta obecności naszej Prowincji w sercu Afryki. To dzięki takim osobom jak o. Józef Kot Ewangelia dotarła także tam. o. Józef położył bardzo wielkie zasługi dla rozwoju Kościoła katolickiego w RDK w diecezji Kamina. Pogrzeb śp. o. Józefa Kota odbył się we wtorek 13 grudnia  2022 roku w Kabondo-Dianda. Jego doczesne szczątki zostały pochowane przy kościele gdzie był proboszczem przez 43 lata.
My, jego współbracia, polecamy modlitwie jego osobę Wam wszystkim, którzy czytacie tę informację, „by po tym jego krótkim Adwencie 2022 roku, mógł zobaczyć Zbawiciela twarzą w twarz”.

Dziękując Bogu za Waszą życzliwość i hojność, za zaangażowanie i modlitwę w intencji misji i misjonarzy, pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia radosnych
i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. W imieniu Sekretariatu Franciszkańskiego Misyjnego MUTIMA życzę wielu głębokich przeżyć, wewnętrznego pokoju, wytrwałości w czynieniu dobra, zwłaszcza na rzecz Misji. Życzę Bożego błogosławieństwa i doświadczenia w codziennym życiu czułej opieki Maryi Niepokalanej i troskliwej obecności św. Józefa oraz wstawiennictwa bernardyńskich Świętych: Jana z Dukli i Szymona z Lipnicy oraz Błogosławionych: Władysława z Gielniowa i Anastazego Pankiewicza. Niech Nowonarodzony Jezus błogosławi Wam i Waszym bliskim, o co Go będę pokornie prosił na modlitwie przy Żłóbku. Niech Boże Dziecię udziela Wam i Waszym bliskim bogactwa swojej łaski i błogosławieństwa w każdym dniu Nowego 2023 Roku.
I my czekamy na Ciebie, Pana, a skoro przyjdziesz na głos kapłana, padniemy na twarz przed Tobą, wierząc, żeś jest pod osłoną Chleba i wina.
Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen.

o. Jarosław Kania OFM

moderator ewangelizacji misyjnej