Spełniliśmy marzenia rodziny Virginii.

 


Franciszkański Sekretariat Misyjny Mutima odmienił los ubogiej argentyńskiej rodziny, oddając im 17 stycznia 2020 roku, klucze do nowo wybudowanego domu. Kilka miesięcy temu Virginia i jej rodzina, pięcioro dzieci i dwoje wnucząt,  żyli w skrajnych warunkach, ich domem była drewniana  chata o wymiarach ok. 5 x 5 metra przykryta kawałkami blachy. W dzień poprzez liczne szpary w deskach przenikało światło, a w zimne noce wdziera się chłód. Kiedy padał deszcz, a ulewnych deszczy w tym klimacie nie brakuje, woda wdzierała się do środka przez ściany. W jednym pomieszczeniu, na klepisku znajdowały się dwie szerokie leżanki, na których spała cała rodzina. Łazienka ani kuchnia oczywiście nie istniały. Trudne warunki mieszkaniowe  szczególnie doskwierały dziesięcioletniej Zunildzie, córce Virginii, która od urodzenia jest niepełnosprawna. Uśmiechnięta ciemnooka dziewczynka nie mówi, nie potrafi sama jeść i nie chodzi. Większość czasu spędzała na prymitywnej leżance. Jedynym marzeniem Virgini  był domu, w którym jej rodzina miałaby zapewnione podstawowe warunki do godnego życia.

Dzięki ofiarności ludzi dobrego serca od kilku miesięcy Indiańska rodzina z wioski Nuevo Amanecer mieszka w nowym domu. Dom wykonano według projektu dla rodzin wielodzietnych, którym dysponowała gmina. Budynek powstał z drewnianych części prefabrykowanych, na cementowym fundamencie i z murowaną łazienką. Powierzchnia całkowita domu wynosi 43 m2 plus zadaszona weranda o powierzchni 6 m2. Obejmuje 3 sypialnie, salon, kuchnię i łazienkę. Projekt został dostosowany do zamieszkania przez osobę niepełnosprawną.

Koszt całkowity budowy, prac wykończeniowych i umeblowania domu wyniósł 7400 USD. Franciszkański Sekretariat Misyjny Mutima przekazał na ten cel 28 000 zł., (w tym 5 tys. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska). W celu zebrania środków, między innymi w 2019 roku zorganizowano koncert misyjny „Z sercem dla misji” podczas wieczoru misyjnego. Środki pozyskano ze sprzedaży orientalnych pamiątek, egzotycznych potraf i ofiar dobrodziejów.

Dziękujemy z całego serca wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do budowy domu dla rodziny Virginii. Serdeczne Bóg zapłać za szerzenie ducha misyjnego poprzez zaangażowanie w działania misyjne. Z serca dziękujemy za  wsparcie finansowe i modlitewne.


STARY DOM


NOWY DOM