Nowe projekty w Puerto Libertad Argentyna

Puerto Libertad to miejscowość w prowincji Misiones w północnej Argentynie.  Miasteczko liczy ok. 6 tys. mieszkańców, położone jest nad rzeką Panamą, która stanowi naturalną granicę z Paragwajem. Stąd  niecałe 40 km do wodospadów na rzece Iguazu uznanych za jeden z cudów świata i do granicy z Brazylią. Zaledwie kilka kilometrów za Libertad rozpoczyna się Park Narodowy, jedno z unikatowych miejsc w Argentynie gdzie można podziwiać dziewiczą dżunglę.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa obejmuje terytorium gminy Puerto Libertad, tj. 871 km2 między Wandą i Parkiem Narodowym Iguazu, z ok 6000 ludności zamieszkałej w miasteczku oraz w okolicznych wioskach: San Isidro Labrador, El Salto, San Cayetano (Romero Cue), Nueva Libertad, Pasos de los Tigres, Cooperativa, Mbay Jovy y Tirica. Na swoim terytorium posiada także trzy wioski indian Guaraní: Nueva Amanecer, Guapoy  Andres Guazurarí. W miasteczku oprócz kościoła parafialnego mają dwie kaplice: Nuestra Señora de Itatí (w dzielnicy Itatí), Santo Domingo de Guzmán (w dzielnicy Santo Domingo) oraz 12 oratoriów: San Jorge, San José Obrero, San Antonio, San Pantaleon, San Cayetano, San Miguel, San Arnoldo, Fátima, San Carlos, San Roque, Caacupé, San Expedito.

Bracia prowadzą posługę duszpasterską w Puerto Libertad oraz w oddalonej o 5 km miejscowości Wanda, założonej przez polskich emigrantów. W krótkim czasie po przybyciu do Libertad bracia rozpoczęli również pracę duszpasterską w pobliskich wioskach, sprawując sakramenty i budując kaplice dojazdowe. Obecnie obsługują 5 wiosek w promieniu ok 40 km oraz kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w Wandzie, gdzie celebrują dwa razy w miesiącu Mszę Świętą w języku polskim. Aktualnie oprócz wymienionych już form pracy duszpasterskiej bracia świadczą posługę jako kapelani we wspólnocie sióstr klarysek w pobliskim miasteczku Esperanza , oraz w trzech szkołach katolickich na terenie Puerto Libertad i Puerto Iguazu. Posługują również jako spowiednicy w Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Iguazu oraz obejmują opieką duszpasterską trzy wioski indian Guaraní znajdujące się na terenie parafii.
Pierwsi franciszkanie przybyli do Puerto Libertad w 2007 roku z zamiarem objęcia opieką duszpasterską rodzin polskich emigrantów. Obecnie na misji w Puerto Libertad przebywają:

o. Sylwan Jędryka-  Proboszcz i przełożony wspólnoty. Swą przygodę misyjną rozpoczął w Buenos Aires w 1998. W 2007 przybył do Misiones.

o. Florencjusz Grabarczyk – Wikary parafii. W parafii opiekuje się ministrantami i scholą młodzieży. Jest kapelanem szkoły katolickiej w Puerto Iguazú. Koordynator Duchowej Adopcji w Argentynie. Do Argentyny przybył w 2011 z przeznaczeniem do Puerto Libertad.

o. Beniamin Synycja – Wikary parafii i najmłodszy członek wspólnoty. Do Argentyny przybył w 2018. W parafii prowadzi formację dla katechetów i jest kapelanem szkoły podstawowej.

Ojcowe w roku 2019 rozpoczęli projekt „Budowy domu dla Virginii”. Wybudowano drewniany dom dla indiańskiej rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Zapoczątkowali program „Duchowej Adopcji w Argentynie”, który obecnie obejmuje 20 dzieci. Kolejny projekt dotyczy wyposażenia i  technizacji sali katechetycznej.  Na terenie klasztoru znajduję się 5 sal katechetycznych. Budowane są dwie kolejne, na które środki pozyskano z Niemiec. Ojcowie w parafii prowadzą katechezę dla dzieci i młodzieży przed przyjęciem sakramentów Komunii Świętej i Bierzmowania. Oprócz tego katechezę dla dorosłych i  kursy dla rodziców i chrzestnych przygotowujące do Chrztu. Wszystkie te spotkania odbywają się w salach katechetycznych. Oprócz tego prowadzone są inne kursy i konferencje w ramach istniejących grup w parafii lub okazjonalnie. Prowadzą również formację dla katechetów.  W związku z powyższym pojawiła się potrzeba stworzenia sali konferencyjnej (multimedialnej), która mogłaby służyć dla formacji katechetów, grup parafialnych oraz dzieci i młodzieży. Zdecydowano się wydzielić do tego celu jedną salę, prace rozpoczną się od połowy bieżącego roku. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 2 524 USD. W ramach tego budżetu zakupione zostaną: projektor multimedialny, konsola, głośniki, ekran, mikrofony, krzesła i klimatyzacja.

W parafii w Puerto Libertad  obecnie pracuje trzech braci. W związku licznymi obowiązkami, jakie podejmują (nabożeństwa i spotkania w 7 kaplicach dojazdowych, praca w szkole w Libertad oraz Puerto Iguazu, posługa dla sióstr klarysek w Esperanza, posługa spowiednika w Puerto Iguazu i w Wandzie, praca duszpasterska wśród rodzin polskiego pochodzenia w Wandzie i Esperanza, wizyty u chorych, katecheza w trzech wioskach indiańskich i inne), potrzebują pojazdów, żeby dotrzeć wszędzie tam, gdzie ich oczekują. Kiedy do wspólnoty dołączył o. Beniamin, pojawiła się potrzeba zakupu kolejnego środka transportu. Z własnych środków (pensje ze szkół) zdecydowali się zakupić motor marki Zenella 250. Jest to motor produkcji argentyńskiej, który można zakupić w atrakcyjnej cenie. Tego środka transportu używał głównie o. Florencjusz przede wszystkim do swojej posługi w szkole i w sanktuarium w Iguazu, oraz do innych zadań. W założeniu oprócz zapewnienia transportu dla wszystkich członków wspólnoty miało to obniżyć koszty eksploatacji.  Po prawie trzech latach użytkowania i spełnieniu swojej funkcji stał się nieekonomiczny ze względu na duże zużycie paliwa (ok. 5,5 l / 100 km) oraz częste przeglądy techniczne i serwis jakich wymaga. W związku z tą sytuacją starają się zakupić motor marki Bajaj Rousre NS 200 Fi, który zapewni ekonomiczne użytkowanie. Koszt pojazdu wynosi w Argentynie około 2700 USD. W przypadku sprzedaży motoru , który posiadają, można je obniżyć do około 1700 USD.

Ponad rok temu Ojcowie opracowali stronę internetową parafii, która służy do pracy duszpasterskiej oraz jako pomoc w przekazywaniu informacji na temat misji do wspólnot i wiernych w Polsce. W trakcie tworzenia i rozwijania strony pojawiły się problemy sprzętowe, gdyż komputer, który posiadają we wspólnocie, nie sprostał wymaganiom związanym z jej rozwojem. Pojawiła się potrzeba zakupu nowego komputera do użytku w parafii oraz kamery, co pozwoli Ojcom w sposób bardziej interesujący i profesjonalny prowadzić działalność duszpasterską oraz przekazać informację dotyczące naszej posługi misyjnej.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe działalności Ojców w Puerto Libertad  i opiekę modlitewną.

SANTANDER BANK

75 1500 1142 1211 4003 4118 0000

Z dopiskiem Puerto Libertad

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Puerto Libertad : https://www.puertolibertad-ofm.com/?lang=pl