Argentyna - Sanktuarium M B z Lourdes

Drukuj
Kategoria: Aktualności
Opublikowano o. Jerzy Twaróg ofm

Pielgrzymka do Cudownego Sanktuarium Maryjnego

Matki Bożej z Lourdes w Alta Gracia

Cordoba – Argentyna

 

         W dniach 10 – 11 maja 2016 roku Rektor Polskiej Misji Katolickie w Argentynie, O. Jerzy Twaróg wraz ze współbraćmi: O. Piotrem Kotyłą i Br. Jerzym Łakomiakiem odbyli pielgrzymkę do Maryjnego Sanktuarium Matki Boskiej Lourdes w Alta Gracia – Cordoba.

            Piegrzymujący franciszkanie (bernardyni) zawdzięczają duchową opiekę, pracującemu w Sanktuarium Maryjnym  - rodakowi O. Władysławowi Bojko.

            Sanktuarium Maryjne istnieje od dnia 10 września 1916 roku, kiedy to uroczyście została poświęcona Grota z Figurą Matki Boskiej z Lourdes.

 Od 2 marca 1917 roku po dzień dzisiejszy opiekę duszpasterską nad sanktuarium maryjnym i przybywającymi licznie pielgrzymami spełniają Ojcowie Karmelici Bosi. Obecnie pracuje na tym świętym miejscu dwóch braci karmelitów          O. David Cevili ,i O. Władysław Bojko (Polak).

 

         Dla kultu maryjnego, dnia 25 marca 1924 roku rozpoczęła się budowa Kaplicy ku czci Matki Boskiej,  nieopodal Groty MB z Lourdes.

            Dnia 25 marca 1927 roku, Biskup z Cordoby Mons. Jose Anselmo Luque, poświęcił nową Kaplicę w obecności wielkiej rzeszy wiernych. 

         Na terenach przyległych do sanktuarium od 1958 roku rozciąga się wkomponowana w górski krajobraz Droga Krzyżowa.

                   Dziś liczna rzesza pielgrzymów  w dziękczynieniu przybywa do Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes do Alta Gracia  - do Groty i Kaplicy Jej poświęconej z całej Argentyny i sąsiednich państw Ameryki Południowej.

            W dniu Jej liturgicznego Święta – 11 lutego – przybywają piesze pielgrzymki z Cordoby i z wielu miejscowości z całego kraju, w liczbie ponad 200.000 pielgrzymów.

            Do cudownego zdarzenia i objawienia Matki Boskiej doszło w sierpniu 2011 roku. 

            Ojcowie Karmelici – stróżowie Sanktuarium,  z okazji 95 rocznicy istnienia Maryjnego Sanktuarium, postanowili przekazać do odrestaurowania Fugurę MB z Lourdes, jaka znajduje się we wnęce  ołtarza głównego w Kaplicy Maryjnej.

            To wydarzenie miało miejsce w Wigilię Uroczystości Wniewbowzięcia NMP  - dnia 14 sierpnia 2011 roku.

         Przed zamknięciem kaplicy, jeden z Braci Karmelitów – od kraty w tyle kaplicy - dostrzegł we wnęce głównego ołtarza -  Białą Postać Matki Boskiej – jakby z białego cementu – w tym samym miejscu, gdzie stała od lat fugura MB z Lourdes , a która została oddana do renowacji.

         Kiedy ów Brat Karmelita, kilkakrotnie zbliżał się do prezbiterium i wnęki, gdzie wcześniej znajdowała się Figura Niepokalnej -  Obłok Matki Boskiejznikał !

            Dnia 10 września 2011 – w 95 rocznicę istnienia Sanktuarium Maryjnego w Alta Gracia, przeszło przez kaplicę ponad 50 tysięcy pielgrzymów, aby zobaczyć – Biały Obłok Matki Boskiej z Lourdes. 

         Po odnowieniu Figury Matki Boskiej z Lourdes, statua Niepokalanej nie powróciła do wnęki, gdzie się znajdowała, ale została umieszczona obok, gdyż we wnętrzu wnęki, każdy z przybywających pielgrzymów dostrzega Biały Obłok Matki Boskiej z Lourdes.

Od tego pamiętnego i cudownego dnia, nie ma dnia – nie ma chwili, by ktoś z pielgrzymów nie znajdował się w tej Cudownej Kaplicy Matki Boskiej oddając cześć Niepokalenej.

            Stróżowie Sanktuarium – OO. Karmelici Bosi, podają w  komunikatach,    że nie ma ! – aż po dzień dzisiejszy - naukowego i racjonalnego wytłumaczenia obecności Białego Obłoku przedstawiającego postać MB Niepokalanej z Lourdes w kaplicy, która znajduje się na terenie Sanktuarium Maryjnegow Alta Gracia.

         Bracia Karmelici, doceniają postawę przybywających licznie, pobożnym pielgrzymom do Sanktuarium w Alta Gracia i towarzyszą im swoją posługą kapłańską.

Wierni zaś – wpatrując się w Postać Matki Bożej, uznają – Biały Obłok Matki Niepokalnej – we wnęce w Ołtarzu Kościoła – jako duchową obecność Matki Odkupiciela  na tym świętym miejscu. 

         Po dwóch dniach pobytu w Sanktuarium Maryjnym w Alta Gracia, Ojcowie Franciszkanie (Bernardyni) ubogaceni obecnością Niepokalanej i wzmocnieni w wierze, ruszyli w powrotną drogę (700 km) do Klasztoru w Martin Coronado (Buenos Aires). 

 

·         Więcej informacji o Sanktuarium Maryjnym i cudownym wydarzeniu w Kościele w Alta Gracia na stronach internetowych Sanktuarium.

 

Adres  Sanktuarium:

 

Santuario Nuestra Señora de Lourdes – Las Moradas

Frailes Carmelitas Descalzos

Camino de los Paredones

CC.7 – C.P 5186 – Alta Gracia – Córdoba

Argentina

Tel. +54 03547 422 395 / 421150

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

*   Virgen de Alta Gracia

 

 

        

Franciszkański Sekretariat Misyjny MUTIMA
ul. Bernardyńska 46
34-130 Kalwaria Zebrzydowska
tel. 338766304 w. 244/237 ; 506 249 452

Bank Zachodni W.B.K. S.A. oddział w Krakowie
75 1500 1142 1211 4003 4118 0000